شناخت و کاربرد جرثقیل

یکی از ماشین های سنگین پر کاربردجرثقیل است . یکی از این کاربرد ها در حوادثی است که اتفاق می افتد به اتش نشانان کمک میکند.
جرثقیل ها در انواع متفاوتی تولید و عرضه میشوند این که از کدام نوع استفاده شود به مورد استفاده ان بستگی دارد . برای بیرون اوردن خودرو های سقوط کرده در کانالها و یا خودرو های وازگون شده و … از جرثقیل استفاده میشود.
همچنین برای جابجایی های احجام سبک و سنگین به تناسب کاربرد استفاده میشوند که برای تناز های مختلف جرثقیل مناسب ۰ سبک یا سنگین ۰ استفاده میکنیم.
جرثقیل های مناسب برای استفاده امداد رسانان معمولا دو نوع است
۱٫ جرثقیل هایی که بر روی خودرو های مخصوص عملیات امداد رسان برای نجات دادن استفاده میشود. اتش نشانان برای اینکه برای انجام کارهای سنگین و حمل قطعات سنگین به مشکل بر نخورند جرثقیلی را بر روی یک دستگاه بر پشت خودرو بعد از کابین تجهیزات نصب میکنند تا به راحتی بتوانند از ان استفاده نمایند.
در کابین معمولا تجهیزات و لوازم امدادی جا میگیرند مانند زنراتور های تک یا سه فاز-هوا رسان – سیستم های روشنایی و …
و اما در انتهای کابین با قدرت سه و نیم تن نصب میباشد که دارای یک سیستم تامین کننده فشار است که در زمان استفاده از ان باید موتور خودرو روشن بماند تا بتواند از انرزی موتور خودرو استفاده نماید.
برای انتقال قدرت از موتور استفاده میشود که دارای یک کلید PTO لخ پمپ فشار روغن از سیستم الکترو مغناطیسی در کالین راننده میباشد. این نوع دارای سه قسمت اصلی می باشد که توسط مفصل های مخصوص به یکدیگر وصل شده اند. یکی از قسمت های بوم حالت تلسکوپی داشته که قابلیت افزایش طول داشته و برای اپراتور دسترسی نهایی به طول ۵ ممتر را از سکوی بوم فراهم میکند.
پتانسیلی که این جرثقیل برای جا به جا کردن اجسام دارد در حدود ۳۵۰۰ میباشد.
زمانی که طول بوم را افزایش میدهند قدرت برای بلند کردن اجسام کم خواهد شد اگر بوم جرثقیل ارتفاع ان به حداکثر برسد توان ان برای جابجایی از ۵۰ درصد کمتر خواهد شد.در روی بوم دستگاه وینچ هیدرولیکی نصب است که برای عملیات کششی استفاده می شود. اهرم های روی جرثقیل که روی تابلو کنترل نصب است برای کنترل کردن حرکات بوم و وینچ به کمک اهرم های مخصوص می باشد . خاصیت نصب دو تابلو در دو طرف سکوی جرثقیل این است که اتش نشانان در انجام عملیات بتوانند تسلط کامل و خوبی در انجام عملیات داشته باشند.
تابلویی که بر روی کنترل جرثقیل نصب میباشد ۵ اهرم دارد که عبارتند از
۱٫ کنترل گردش بوم به اطراف در جهت افقی
۲٫ اهرم کنترل بازوی اول
۳٫ اهرم کنترل بازوی دوم
۴٫ کنترل و افزایش طول بوم در اخرین تکه یا بازوی سوم بصورت تلسکوپی
۵٫ اهرم کنترل یا باز و بسته کردن وینچ

۲٫ نوع دوم ان است که در ساختمان سازی و … استفاده میشوند. این نوع جرثقیل ها هم مورد استفاده اتش نشانها هستند.
در دسته تجهیزات خودروی سازمان اتش نشانی ۳ دستگاه جرثقیل استفاده می شود که عبارتند از
۱٫ جرثقیل که با نام کامپیوتری خوانده میشود و برای ۲۵ تن استفاده می شود.
۲٫ معمولی که این نوع هم برای ۲۵ تن کاربرد دارد.
۳٫ چپقی که این نوع بر خلاف دو حالت بالا در حالت ۶ تنی می باشد.