درباره جرثقیل دروازه ای بیشتر بدانید

یکی از مسائل مهم که مردم به آن میپردازند مسئله اقتصادی است که نقش بسزایی در زندگی انسانها دارد کار و تلاش هم جز این مسئله اقتصادی محسوب میشود زمانی یک کار انجام میشود که یک جسم به حرکت در آید افراد برای جابجایی اجسام از یک سری دستگاهها استفاده می کنند که بدون وجود این دستگاهها کارهای سنگین غیر ممکن است .
همانطور که وجود یک جرثقیل در صنعت مفید است استاندارد نبودن این دستگاه هم میتواند خطر آفرین باشد استفاده از جرثقیل موقتی است و تا اتمام کار از آن استفاده می کنند جرثقیل دستگاه بسیار قدرتمند و سنگین است که مردم با کمک آن اجسام سنگین را راحتتر جابجا می کنند جرثقیل دارای انواع مختلفی بوده که برای کارهای مختلف با توجه به نیاز خود از نوع مناسب استفاده می کنند .
ما دراین مطلب به نوع جرثقیل دروازه ایی میپردازیم داشتن اطلاعات کافی دراین رابطه ضروری است زیرا کسی که میخواهد از جرثقیل استفاده کند باید فردی با تجربه و کاربلد باشد تا بتواند نکات ایمنی را رعایت کند این جرثقیل شبیه یک دروازه و به صورت عمود طراحی شده است که فضای داخلی آن خالی میباشد و وسایل نقلیه میتوانند بین پایه های جرثقیل عبور کنند اگر خطری پیش بیاید راننده با کمک آژیر دیگران را آگاه می کند .

 

جرثقیل دروازه‌ای یا گنتری کرین (به انگلیسی: Gantry crane) سازه جرثقیلی می‌باشد که ویژه تخلیه و بارگیری کانتینر بر روی شناور است. این دستگاه انواع مختلفی دارد که معروفترین آن zpmc است که در ایران نیز از آن استفاده می‌کنند. برای نمونه ۱۸ دستگاه از این جرثقیل در بندر شهید رجایی موجود است، که شرکت تایدواتر خاورمیانه از آنها بهره‌برداری می‌کند. نوع دیگر گنتری کرین در صنعت پل سازی کاربرد دارد که به صورت خرپای جلو رونده و نصب قطعات پیش ساخته بین دهانه های پل کاربرد دارد و این نوع دستگاه برای اولین بار در ایران در سال ۱۳۹۱ در پروژه بزرگراه طبقاتی صدر مورد استفاده قرار گرفت.

 


جرثقیل به دو صورت دروازه ایی و نیم دروازه ایی قابل استفاده در صنایع هستند که ظرفیت آنها تا ۵ تن می باشد جرثقیل دروازه ایی بدلیل اینکه یک یا چند بالابر دارد و در فضاهای باز استفاده میشوند کاربرد فراوانی دارند امروزه انواع جرثقیل ها برای حمل بار در هر صنایع بزرگ را میتوان براحتی فراهم کرد اگر میخواهید برای جابجایی اجسام خود از جرثقیل دروازه ایی استفاده کنید نباید بار را بکشید باید آن را بصورت عمود بلند کنید و اگر هم هنگام کار تغییر صدا ایجاد شد سازنده را در جریان بگذارید بهترین و ایمن ترین نوع جرثقیل دروازه ایی است شما میتوانید در تمام نقاط به این دستگاه با هزینه بسیار کم دسترسی داشته باشید.