آشنایی با انواع جرثقیل

جرثقیل موبایل

جرثقیل موبایل (به انگلیسی: Mobile crane) ، دارای بازویی است که می تواند حرکت کند و حرکت آن بدون مسیر مشخص می باشد و باربرداری نیز بر اساس مرکز ثقل و پایداری آن می باشد.

جرثقیل بازویی

جرثقیل بازویی (به انگلیسی: Brachial crane)، این نوع جرثقیل از یک محور گردان و بوم تشکیل شده است که کالسکه و سیستم بالابری روی آن حرکت می کند. قسمت گردان می تواند روی یک دکل که روی زمین نصب شده، بگردد که در این صورت می تواند ۳۶۰ درجه چرخش داشته باشد و یا روی بخشی از سازه نصب گردد که معمولا تا ۱۸۰ درجه قابلیت چرخش خواهد داشت.

جرثقیل دروازه‌ای

جرثقیل دروازه‌ای یا گنتری کرین (به انگلیسی: Gantry crane) سازه ای می‌باشد که ویژه تخلیه و بارگیری کانتینر بر روی شناور است. این دستگاه انواع مختلفی دارد که معروفترین آن zpmc است که در ایران نیز از آن استفاده می‌کنند. برای نمونه ۱۸ دستگاه از این جرثقیل در بندر شهید رجایی موجود است، که شرکت تایدواتر خاورمیانه از آنها بهره‌برداری می‌کند. نوع دیگر گنتری کرین در صنعت پل سازی کاربرد دارد که به صورت خرپای جلو رونده و نصب قطعات پیش ساخته بین دهانه های پل کاربرد دارد و این نوع دستگاه برای اولین بار در ایران در سال ۱۳۹۱ در پروژه بزرگراه طبقاتی صدر مورد استفاده قرار گرفت.

جرثقیل‌ سقفی

جرثقیل‌ سقفی (به انگلیسی: Overhead crane) برای جابجایی بار در انبارها و سالن‌های صنعتی کاربرد دارد. این مدل معمولاً دارای دو ریل موازی است که به صورت افقی در طول سالن به صورت (محدود در شش جهت) بر روی آن حرکت می‌کند.