جرثقیل

جرثقیل

انواع جرثقیل 

جرثقیل یک وسیله بسیار قدرتمند و سنگین که به وسیله کابل و قرقره جهت بلند کردن اجسام بسیار سنگین ، تجهیزات و ماشین آلات سنگین صنعتی ، ساخت و سازه های صنایع و …  استفاده قرار میگیرد .

بسته به نوع عملکرد خود در سازه ها انواع مختلفی دارند که بخش اصلی پروژه های صنعتی بزرگ به حساب می آیند که امروزه تمام کارهای سخت و زمانبر در مکان های مانند آسمان خراش ها و سطح دریا انجام امور را برای ما بسیار آسان و راحت کرده است  .

انواع مختلف جرثقیل :

جرثقیل ها بسته به نوع استفاده آن ها در هر مکانی انواع مختلفی دارند که ما به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم :

جرثقیل های کامینونی :

جرثقیل کامیونی دارای یک موتور می باشد که از همان موتور نیز جهت حمل کالا و بار استفاده می کنند و تحرک بسیار خوبی دارند و اجسام را به صورت عمودی و افقی حمل می کنند . که از مزیت های اصلی آن می توان به کم هزینه بودن و آسان بودن آن اشاره کرد و توانایی چرخش به صورت  ۱۸۰ الی ۳۶۰ درجه را دارد .

جرثقیل های متحرک :

جرثقیل های متحرک را می توان استانداردترین و به نوعی همه کاره ترین نوع دانست که در ساخت ساز ها از آن استفاده می شود . که حتی رو یک تلفن همراه نصب شده و از راه دور قابل کنترل می باشند . که وجه تمایز آن نسبت به بقیه تنوع در حرکت آن می باشد و در موقعیتی قرار میگیرند که به  جرثقیل اجازه می دهد که با ظرفیت صحیح اجسام را بالا ببرند .

جرثقیل های بلند :

بسته به نوع کارکرد دارای مزایا و معایب بسیار زیادی هستند که مزیت اصلی آن ها این است که در هر سطح محرکت کنند حتی مانند یک خزنده بر روی خاک های نرم حرکت کنند که باعث شده نگرانی ما را در این زمینه از آن برطرف کند .

عیب اصلی این نوع سنگین بودن آن است که نمی توان آن را از یک مکان به مکانی دیگر به راحتی منتقل کرد و این امر هزینه بر می باشد .

شکل مدرن جرثقیل های متعادل می باشند که بیشتر آن ها بهترین ترکیب ار ارتفاع و میزان ظرفیت بالابری را ارائه می دهند و در ساختمان های بسیار بلند کاربرد دارند که تا ارتفاع ۱۰۰۰ متر را می توانند پشتیبانی کنند و نکته مهم که تا ارتفاع خاصی می توانند پشتیبانی کنند.

جرثقیل لودر :

این نوع یک جرثقیل تاشو هیدرولیکی می باشند که قابلیت نصب بر روی تریلر را دارد و تجهیزات بار بر روی تریلر قرار میگیرد . که بخش های زیادی از جا به جایی ها در فضای کوچک را می توان انجام داد . امروزه ظرفیت آن ها به ۲۰۰ تن رسیده و به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده اند .

جرثقیل های شناور :

این نوع در سازه های دریایی قابل استفاده هستند و قابلیت بارگیری و یا بلند کردن کشتی های غرق شده در آب را دارند و ظرفیتی در حدود ۹۰۰۰ تن را دارند .

جرثقیل بنادر :

در جهت بارگیری کشتی ها در بنادر دریایی کاربرد دارند که استفاده از آن در هر مکانی ساده  بوده و انعطاف پذیر می باشند به  همین دلیل حمل  مواد و سازه های سنگین بسیار آسان و راحت از مکانی به مکان دیگر منتقل می شوند .

جرثقیل های هیدرولیکی :

جرثقیل های هیدرولیکی از طریق مکانیسم هیدرولیکی ارتفاع آن ها افزایش می یابد که از رونق بزرگی برخوردار هستند . که برای حمل و نقل کالا از مکانی به مکان دیگر استفاده می شود و بهترین گزینه برای حمل بار و اجسام سنگین در ارتفاعات بسیار بلند می باشد ، به دلیل اینکه به خوبی می توانند ارتفاع خود را نسبت به مکان که در آن قرار دارند تنظیم کرده و انواع عملیات مانند امداد و نجات را انجام دهند .

جرثقیل متحرک در زمین های ناهموار :

بر روی این نوع چهار لاستیک نصب می شوند به همین دلیل در خارج از جاده و مسیرهای صعب العبور قابل استفاده هستند که دارای یک موتور می باشند که از همان جهت حمل اجسام استفاده می کنند .

جرثقیل های همه کاره :

این قابلیت را دارند که با سرعت در جاده های بین شهری حرکت کنند و از لاستیک های بیشتری نسبت به بقیه جرثقیل ها برخوردار هستند .

جرثقیل های راه آهن :

این نوع نیز در مسیرهای ریلی استفاده می شوند و جهت ساخت خطوط مترو و خطوط ریلی و تعمیر و انتقال واگن های قطار کاربرد دارند و نمی توان آن را در مسیری خارج از مسیر ریلی استفاده کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Your Comment